BMW Drivers Club Melbourne

2021 Traction Tyres/Yokohama Drivers Championship Results

For class details, click here.

Round 1 | Sandown
27 February



Results:

Class D

Pos. Name Time Points
1 Justin Pener 01:29.47 21
2 Grant DeLaRosa 01:33.42 19
3 Daniel Ness 01:34.97 18
4 Steve Connolly 01:34.63 17
5 Jim Tucker 01:50.46 16


Class F

Pos. Name Time Points
1 Jon Chadwick 01:28.58 18
2 Greg Dickson 01:30.09 16


Class H

Pos. Name Time Points
1 Laurence Dell 01:26.95 20
2 Shane McKenzie 01:30.12 18
3 Barry Giddings 01:32.82 17
4 Simon Latimer 01:33.05 16


Class I

Pos. Name Time Points
1 Simon Lyne 01:30.42 20
2 Adam Sleep 01:33.17 18
3 Rod Martin 01:33.27 17
4 Allan Rodgers 01:33.72 16

Round 2 | Rob Roy 
7 March


Results:

Class F

Pos. Name Time Points
1 Greg Dickson 00:26.46 20


Class I

Pos. Name Time Points
1 Graeme Bell 00:26.95 21
2 Stan Armstrong 00:28.99 19


Round 3 | Winton
18 April


Results:


Class B

Pos. Name Time Points
1 Rachael Kertes 01:52.44 17


Class D

Pos. Name Time Points
1 Steve Connolly 01:45.99 18
2 Simon Meens 01:53.98 16

Class F

Pos. Name Time Points
1 Jon Chadwick 01:41.88 17


Class H

Pos. Name Time Points
1 Igor Kay 01:40.31 17


Class I

Pos. Name Time Points
1 Paul Kertes 01:39.29 21
2 Stan Armstrong 01:39.96 19
3 Rod Martin 01:46.22 18
4 Shannon Cooper 01:49.63 17
5 Wayne Cooper 02:16.91 16

Round 4 | Sandown 
8 May 


Results:


Class F

Pos. Name Time Points
1 Jon Chadwick 01:28.04 21
2 Greg Dickson 01:28.83 19


Class H

Pos. Name Time Points
1 Laurence Dell 01:26.23 21
2 Shane McKenzie 01:28.86 19


Class I

Pos. Name Time Points
1 Allan Rodgers 01:33.76 20

Round 5 | Rob Roy 
23 May


Results:

Class I

Pos. Name Time Points
1 Blake Kolar 00:26.48 21
2 Graeme Bell 00:28.16 19



Round 6 | Phillip Island
4 July


Results:

Class D

Pos. Name Time Points
1 Frans Wilhelm 02:54.26 18
2 Jim Tucker 03:20.92 16


Class F

Pos. Name Time Points
1 Jon Chadwick 02:33.05 18
2 Greg Dickson 02:54.13 16


Class H

Pos. Name Time Points
1 Igor Kay 02:24.78 18
2 Shane McKenzie 02:24.87 16


Class I

Pos. Name Time Points
1 Shannon Cooper 02:39.33 21
2 Rod Martin 02:42.98 19
3 Allan Rodgers 02:54.63 18
4 Darryl O'Neill 02:55.06 17
5 Wayne Cooper 03:23.78 16


Round 7 | Broadford 
1 August

Results:

Class D

Pos. Name Time Points
1 Simon Meens 01:15.25 20


Class H

Pos. Name Time Points
1 Shane Robertson 01:09.16 21
2 Shane McKenzie 01:09.25 19

Class I

Pos. Name Time Points
1 Blake Kolar 01:06.27 21
2 Shannon Cooper 01:12.09 19



Round 8 | Phillip Island
21 August


Results:


Unfortunately Round 8 was cancelled due to Covid-19.

Round 9 | Sandown
4 September


Results:

Unfortunately Round 9 was cancelled due to Covid-19.


Round 10 | Rob Roy
3 October


Results:


Unfortunately Round 10 was cancelled due to Covid-19.

Round 11 | Winton
6 November


Results:



Round 12 | Phillip Island
20 November
(Added as a replacement for round 8)


Results:





© 2021 BMW Drivers Club Melbourne Inc. All Rights Reserved.